فرمولاسیون محصولات آرایشی ، فرمولاسیون کرم مرطوب کننده

فرمول محصولات آرایشی و بهداشتی ، فرمول انواع حالت دهنده های مو ، فرمول ژل مو ، فرمول تافت و …
2018-06-03

پوست هر انسانی از سه لایه تشکیل می شود.اگر حجم آب موجود در پوست به مقدار کافی باشد پوست نرم ، صاف و قابل انعطاف می باشد.آب موجود در پوست از لایه های عمقی پوست حرکت کرده و به سطح پوست می آید و از سطح پوست تبخیر می شود.عواملی مانند شستشو،افزایش سن ،هوای گرم و خشک باعث می شوند سرعت تبخیر زیاد شده و پوست دچار علایم خشکی شود.به همین دلیل استفاده از کرم های مرطوب کننده باعث جایگزین شدن چربی پوست و بهبود و ترمیم لایه سطحی پوست می شود.این کرم ها با تامین آب از دست رفته پوست از چین و چروک پوست جلوگیری کرده و باعث لطافت و نرمی پوست می شوند. کرم های مرطوب کننده معمولا حاوی ترکیباتی مثل مواد جاذب رطوبت ،مواد پوشاننده و نرم کننده ها می باشند.

همانطور که میدانید رطوبت نقش بسزایی در متابولیسم ،ظاهر و خواص مکانیکی پوست دارد.از عواملی که باعث خشکی پوست میشوند میتوان سرما،حلال ها،پرتوهای خورشیدی و شوینده ها را نام برد.مهمترین عملکرد کرم های مرطوب کننده ایجاد رطوبت ،جلوگیری و درمان خشکی پوست می باشد.مواد تشکیل دهنده کرم های مرطوب کننده آب ،روغن،مواد مرطوب کننده ،امولسیفایر و مواد افزودنی از قبیل آنتی اکسیدانها ،نگهدارنده ها ،اسانس و یووی فیلتر می باشند.

یکی از مهمترین پایه های اصلی محصولاتی از قبلی ضد چروک ها ،لیفتینگ و ضد آفتاب ها ،کرم های مرطوب کننده می باشند.مرطوب کننده ها از راههای مختلفی باعث حفظ رطوبت پوست میشوند ولی در مجموع یا رطوبت را جذب می کنند ،که با رساندن آب و رطوبت به سلولهای پوست موجب میشوند پوست مرطوب بماند و یا پوشاننده هستند که با درست کردن حفاظی، از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری میکنند و یا نرم کننده هستند.

کرم های مرطوب کننده یک امولسیون روغن در آب می باشند که در این امولسیون روغن موجود در بین مولکولهای آب قرار میگیرد.اگر در امولسیون ها حجم آب زیاد باشد محصول به شکل لوسیون در می آید ولی اگر حجم روغن آن زیاد باشد محصول به شکل کرم در می آید.

آبی که در کرم ها و لوسیون ها موجود است نمیتواند به لایه های پوست نفوذ کند به همین دلیل قادر به مرطوب کردن پوست نمیباشد و فقط عملکرد آن به پخش کردن لایه ای از کرم بر روی پوست خلاصه میشود و سپس از سطح پوست تبخیر می شود.

هنگامی که از مرطوب کننده استفاده میکنید حتما پوست خود را ماساژ دهید،این باعث میشود که جریان خون در اطراف صورت بخصوص گونه ها جریان پیدا کند و باعث درخشندگی جوانی در پوست شما شده و نشانه های سالخوردگی را از شما دور میکند.

نیاز پوست به رطوبت در شب با روز متفاوت است.کرم های مرطوب کننده در روز باید سبکتر باشند و بدون لغزش از آرایش محافظت کند.کرم های شب دارای موادی هستند که به پوست هنگام استراحت مزایای خوبی میدهند.چون در هنگام خواب کل بدن از جمله پوست در حال بازیابی و استراحت می باشد.اما کرم های روز حاوی فیلتر ضد آفتاب می باشند که از پوست در برابر آفتاب محافظت می کنند.

ترکیبات کرم های مرطوب کننده: 

 

مواد جاذب رطوبت:

مواد جاذب رطوبت در کرم ها بر روی پوست مینشیند و با لایه ای زیرین پوست پیوند تشکیل می دهد و آب موجود در آن را جذب خود می کند به همین ترتیب رطوبت از لایه های زیرین به سمت بالا حرکت کرده و آنرا مرطوب میکند.هم چنین رطوبتی که در هوا وجود دارد را جذب خود کرده و پوست را مرطوب میکند.

البته دقت داشته باشد که این مواد به تنهایی در کرم های مرطوب کننده استفاده نمی شوند چون جذب رطوبت را افزایش داده و باعث از دست رفتن آب بدن می شود.به همین دلیل حتما استفاده از این مواد باید با مواد پوشاننده همراه باشد.از مشهور ترین مواد جاذب رطوبت میتوان گلیسیرین را نام برد که در فرمولاسیون اکثر کرم های مرطوب کننده استفاده میشود.مواد دیگری که در فرمولاسیون کرم های مرطوب کننده مورد استفاده قرار میگیرد شامل گلیکول،اسید لاکتیک ،اوره ،سوربیتول و پروپیلن می باشد.

مواد پوشاننده:

این مواد با تشکیل یک لایه نازک بر روی سطح پوست از تبخیر آب موجود در پوست محافظت میکنند و میزان جذب آنها بسیار کم است.یکی از اشکالات این مواد ایجاد حس چربی بر روی پوست می باشد که این برای بعضی از افراد ناخوشایند است و اگر فردی دارای پوست چرب باشد ممکن است ایجاد جوش و یا خارش کند.از این دسته مواد میتوان به روغن های معدنی مانند وازلین و یا پارافین اشاره کرد که رنگ و بو ندارند و اغلب ایجاد حساسیت نمیکنند.درساخت اغلب کرم ها و لوسیون ها به دلیل قیمت پایین از این مواد استفاده میشود.

وازلین به دلیل اینکه توانایی نفوذ خوبی در لایه سطحی پوست دارد و در بهبود بافت پوست تاثیر فراوانی دارد در ساخت اغلب کرم های مرطوب کننده به عنوان مواد پوشاننده استفاده می شود.

ولی متاسفانه به دلیل حس چربی که بر روی پوست ایجاد میکند حس ناخوشایندی برای افراد دارد به همین دلیل امروزه  از جایگزین هایی مانند دایمتیکون و سیکلومتیکون استفاده می شود.این سیلیکون ها برای افراد با پوست چرب مناسبند چون حس چربی برای پوست ندارند .

نرم کننده ها:

نرم کننده ها با پر کردن فضای خالی بین سلولهای سطحی پوست باعث لطافت و نرمی پوست می شوند .از رایجترین و بهترین نرم کننده هایی که در ساخت کرم های مرطوب کننده قابل استفاده می باشند میتوان به اسیدهای چرب با زنجیره بلند مانند اسید لینولنیک موجود در روغن های گیاهی مانند روغن کرچک ،روغن جوجوبا و الکل های چرب از قبیل ستیل الکل را نام برد.از دیگر مواد نرم کننده دیگر که خیلی پر مصرف می باشند میتوان به ایزوپروپیل میریستات،دی متیل سیلوکسان و هگزیل دکانول اشاره کرد.

 

فرمولاسیون آکادمیک کرم مرطوب کننده :

 

مادهعملکرد درصد مصرفی
آبرقیق کنندهتا سقف ۱۰۰ لیتر
گلیسیرینآب رسان۲۵
تری اتانل آمینخنثی کننده۳
اسید استئاریکامولسیفایر۰٫۸۰
گلیسریل استئارات اس ایامولسیفایر۳٫۵
پروپیل پارابننگهدارنده۱٫۵
روغن معدنیپوشاننده۵
اسانسخوشبوکننده۱

طرز تهیه:

در ابتدا آب را در ظرفی ریخته و به دمای ۸۰ درجه سانتیگراد می رسانیم.گلیسیرین ،تری اتانول آمین و متیل پارابن را در آب ریخته با هم مخلوط میکنیم تا ماده ای یکدست به وجود آید.این ترکیب فاز آبی کرم را ایجاد میکند.گلیسیرین استارت،اسید استئاریک و روغن معدنی را هم در ظرفی دیگر مخلوط کرده و تا دمای ۷۰ درجه سانتیگراد گرم میکنیم .این ترکیب فاز روغنی کرم را تشکیل می دهد.بعد از این مرحله فاز روغنی محصول را به آرامی به فاز آبی اضافه میکنیم و به مدت نیم ساعت هم میزنیم تا کل مخلوط یکدست و یکنواخت شود.حال مخلوط نهایی را در دمای اتاق نگهداری میکنیم تا کاملا با محیط هم دما شود.در نهایت مقداری از کرم ساخته شده را جهت اندازه گیری ویسکوزیته و PH برمیداریم.PH مورد دلخواه و مطلوب معمولا بین ۵/۴ تا ۶ و ویسکوزیته باید بین ۲۶۰۰۰ الی ۴۹۰۰۰ سانتی پوآز باشد.

 

 

جهت مشاهده لیست انواع فرمولاسیون آرایشی و بهداشتی شرکت شیمی آسیا گستر اینجا کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.