فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی

در ابتدا به تاریخچه لوازم آرایشی و بهداشتی میپردازیم. از گذشته های بسیار دور و در دوران های باستان، آرایش کردن و استفاده از لوازم زیبایی در بین انسان ها رواج داشته است و بشر از همان روزهای نخستین به زیباتر نشان دادن ظاهر خود اهمیت میداده است.
مصریان باستان به عنوان اولین اقوامی بوده اند که از لوازم آرایشی ( به سبک گیاهی ) استفاده می کردند. مصریان در مراسم های مختلفی همچون مراسمات مذهبی از لوازم آرایشی و عطرهای خوشبو استفاده میکردند و به پاکیزگی و نظافت خود توجه ویژه ایی داشتند.
مصریان باستان از حمام های ویژه ای از جمله حمام شیر برای زیبای پوست خود استفاده میکردند که امروزه نیز این کار مصریان در میان برخی از مردم رواج دارد و در بسیاری از انستیتوها زیبای پوست وان شیر به چشم می خورد.

لوازم آرایشی و بهداشتی

 

مواد مورد استفاده در ساخت محصولات آرایشی در گذشته

در گذشته های دور از برگ، ریشه، صمغ درختان و برخی مواد معدنی همچون محلول کربنات دو پلمب، گچ، سریوس (سفیدآب) برای تولید لوازم آرایشی استفاده میگردید.
با استفاده از این ترکیب ها محصولی به شکل پودر سفید رنگ تولید میشد که زنان آن دوره جهت داشتن صورتی سفید چهره خود را با این ماده که دارای ترکیب سمی از سرب بود می پوشاندند.
مصریان از نوعی پودر به نام کوهل جهت بزرگتر و شفافتر نمایش دادن چشمهایشان استفاده می کردند و همچنین جهت مشکی نشان دادن ابروها خود از دوده چراغ و از اکسید آهن جهت نمایش دادن چهره ای زیبا استفاده می کردند.

لوازم آرایشی و بهداشتی

 

ضرورت استفاده از لوازم آرایشی و آرایش نمودن

همانطور که در ابتدا توضیحاتی ارائه گردید، از زمان های قدیم استفاده از لوازم آرایشی در بین مردان و زنان رواج داشته است و از آن زمان تا به امروز استفاده از لوازم آرایشی، امری اجتناب ناپذیر برای بشر شده است.
حتی در زمان های قدیم این امر آنچنان مهم بوده است که مردم برای زیباتر نشان دادن چهره خود حاضر به چشم پوشی از عواقب بسیار خطرناک استفاده از بعضی لوازم آرایشی بودند.
البته امروزه دیگر خطرات و آسیب های پوستی ناشی از استفاده از لوازم آرایشی به شکل گذشته جدی و مرگ آور نمیباشد اما این نکته را باید گفت که همچنان بیماری ها و آسیبهای پوستی وجود دارد که از راه یک خط چشم ساده یا کرم پودر منتقل می گردد.


فرمولاسیون انواع لوازم آرایشی و بهداشتی


cosmetics-formulations

فرمول پد لاک پاک کن


cosmetics-formulations

فرمول انواع عطر

cosmetics-formulations

فرمول رنگ مو

cosmetics-formulations

فرمول پودر دکُلره

cosmetics-formulations

فرمول موم اپیلاسیون گرم


cosmetics-formulations

فرمول موم عربی یا صمغ عربیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.