فرمولاسیون فوم بتن

Related image

مایع فوم های استفاده شده در فوم بتن به سه دسته تقسیم میشوند:

۱-فوم شیمیایی

۲-فوم پروتئینه

۳-سایر فوم ها

فوم شیمیایی:

فوم های شیمیایی دارای انواع زیادی می باشند که ترکیبات بسیار متنوعی دارند.یکی از مهمترین دغدغه  مشتریان فوم، بررسی اثر گذاری این مواد بر روی تاسیسات ساختمانی می باشد.اما با گذر زمان مشخص شد که اکثر تولید کنندگان فوم ها ،تاثیرات مواد مصرف شده را بر روی تاسیسات ساختمانی و همچنین دستگاه های تولید فوم مورد بررسی قرار داده و سازگاری آن را ثابت کرده اند.

فوم پروتئینه:

نام دیگر این فوم،فوم حیوانی می باشد و معمولا از پروتئین های موجود در ضایعات کشتارگاهی تولید می شود.فرایند تولید این فوم به ترتیب پاکسازی ،هیدرولیز و تبدیل ضایعات دامی به فوم میباشد که بسیار فرایندی سخت و زمانبر است.یکی از مهمترین مشکلات تولید این فوم بوی ناخوشایند و آلودگی میباشد که به دلیل مشکلات تولید ،این محصول نیاز به مکانی بزرگ و دور از مناطق مسکونی دارد.

یکی از مزایای  فوم های پروتئینه پایداری حباب های تولید شده می باشد.این مزیت باعث می شود که تا وقتی که گیرش سیمان زمان ببرد حباب سالم بماند،  که این خاصیت باعث شده که این فوم ها در ساخت و تولید بلوکه های سیمانی بسیار پرکاربرد شود. این فوم ها قیمت پایین تری نسبت به انواع دیگر فوم ها دارند چون مواد اولیه تولید آنها بسیار ارزان می باشد.

اما از معایب تولید این فوم ها به بوی نامطبوع و همچنین احتمال انتقال بیماری از طریق دام به انسان می باشد که باعث میشود خیلی مورد استقبال قرار نگیرد.

تولید کنندگان به مصرف کنندگان این فوم ها توصیه میکنند که در صورتیکه با علائمی از قبیل خارش پوست مواجه شدند حتما از پماد بتامتازون استفاده کنند.

دقت داشته باشید که فوم های پروتئینه تولید شده در ایران اغلب از هیدرولیز دانه های گیاهی و یا پروتئین حیوانی مانند شاخ،سم و پشم گوسفند میباشند.در تولید فوم های پروتئینه داخلی به هیچ عنوان از خون استفاده نمی شود. 

این فوم ها معمولا از ترکیب فوم های پروتئینه و فوم های شیمیایی تولید می شوند.تولید کنندگان این فوم ها تلاش کرده اند که از خواصی مانند قدرت فوم دهی بالا و کف سازی بالای فوم های شیمیایی و از خواص ارزانی مواد اولیه فوم های حیوانی و پایداری بالای حباب های ایجاد شده در آن استفاده کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.