فرمولاسیون لاک ناخن

از زمان های قدیم در میان عموم مردم این اعتقاد وجود داشت که میتوان سلامتی یک فرد را از طریق ناخن های آن فرد تشخیص داد. مردم معتقد بودن که یک ناخن سالم باید رنگ صورتی روشن و شفاف داشته باشد و اگر فردی ناخن های دست و پا سالم داشت، نشان از سلامتی فرد می داده است. به همین علت در گذشته برخی از لاک های ناخن فقط رنگ صورتی کمرنگ بوده و افراد برای تظاهر به سلامتی بدن از آن استفاده میکردند.
اما در حال حاضر انواع لاک های ناخن در رنگها و طرح های مختلف در بازار ارائه میگردد که برای هر نوع سلیقه ای جوابگو میباشد. در برخی از انواع لاک های ناخن نیز مقداری اکلیل افزوده میشود تا وقتی نور به آنها برخورد می کند، ناخن ها بدرخشد.
امروزه لاک های ناخن یکی از پرفروشترین محصولات آرایشی در میان بانوان محسوب میگردد و در اکثر میزهای آرایش بانوان دیده میشود و دارای انواع رنگ، نوع و قیمت نیز میباشد. در بازار برخی از لاک های ناخن بصورت اکلیلی میباشد و برخی از لاک های ناخن بصورت رنگ فقط میباشد.

فرمولاسیون لاک ناخن

لاک های ناخن مرغوب دارای ویژگی های خاصی میباشد که در ادامه به آن میپردازیم.
سهولت استفاده از لاکن ناخن : یکی از مهمترین ویژگی های که باید در انتخاب لاک ناخن به آن دقت داشت، سهولت استفاده از این محصول آرایشی است که امری بسیار مهم تلقی میگردد.
این موضوع به این دلیل مهم میباشد که اگر لاک ناخن خیلی رقیق باشد، به هنگام مالیدن لاک روی ناخن پخش خواهد شد و پوشش یک دستی را ایجاد نمی کند. اگر هم لاک ناخن مدنظر شما خیلی غلیظ باشد موجب میشود که لایه لخته و برجسته ای بر روی ناخن ایجاد شود. بنابراین غلظت لاک ناخنی را می توان تایید کرد که در هنگام مالیدن لاک روی ناخن، رد و اثر فرچه بر روی ناخن برجا بماند.
خشک شدن در زمان مناسب و جلوه زیبا ،زمان خشک شدن لاک باید بگونه ای باشد که بتوان روی استعمال قبلی استفاده مجدد انجام داد. البته، این در لاک هایی مصداق پیدا می کند که نیازمند دو بار استعمال متوالی می باشند. همچنین بایستی لایه خشک شده لاک جلوه ای صاف و عاری از هرگونه ن حباب، خط ، نقطه و اثر ناصافی باشد.

یکی از بهترین روشها برای کنترل کیفی لاک از نظر تازه بودن و عدم فساد این است که شما فرچه یا همان قلم داخل لاک را به لاک آغشته کرده و بالا نگاه داشت سپس بایستی قطره لاکی که از آن آویزان شده پس از گذشت ۵ تا ۷ ثانیه بچکد این نشان دهنده تازه بودن این لاک خواهد بود ،اگر کمتر از ۵ تا ۷ ثانیه بچکد این نشان دهنده فاسد بودن کامل لاک می باشد و اما اگر بیشتر از ۵تا ۷ ثانیه بچکد یقین داشته باشید که لاک مورد نظر هرگز جلو خوبی روی ناخن نخواهد داشت و هرگز شیار های حاصل از رد قلم روی آن از بین نخواهد رفت و سطح صافی را برای شما نخواهد داشد.
از کیفیت خود رنگ و فرمولاسیون لاک که بگذریم حالا نوبت کیفیت قلم داخل آن است این فرچه ها بایستی دارای موهایی بسیار ظریف با خاصیت بسیار بالای الاستیکی باشند و طول این موها باید تقریبا برابر با طول ناخن کوچک دست شما باشد به عبارت ساده تر این میزان تقریبا بین ۷ تا ۹ میلیمتر خواهد بود به یاد داشته باشید که لاک هایی که دارای ساچمه یا گوی مخلوط کننده در داخل ظرف هستند بهترین نوع برای انتخاب خواهند بود. نشانه دیگر یک لاک خوب این است که این محصول پس از استفاده روی ناخن به مدت ۲۰ ثانیه خود را گرفته و بعد از گذشت یک دقیقه با حالت ثابت درآید یعنی هیچگونه تغییری نکند.

داشتن دوام قابل قبول ، یک لاک خوب ناخن بایستی بی آنکه شفافیت و جلوه اصلی خود را از دست دهد به مدت ۵ تا ۷ روز روی ناخن بماند واثری از ترک و پوسته پوسته شدن در آن رخ ندهد.
یک لاک مرغوب و خوب قابلیت استفاده تا شش ماه پس از تولید را دارا می باشد و در صورت بسته بودن درب آن تا این مدت از کیفیت آن کاسته نخواهد شد. اما اگر در اثر استفاده از آن لاک مورد نظر شما کمی غلیظ شد می توانید با مقداری حلال آن را رقیق تر نمود و همچنین می توان با انداختن یک ساچمه فلزی داخل شیشه لاک از این روند کاست.

فرمولاسیون لاک ناخن

فرمولاسیون انواع لاک ناخن

فرمولاسیون لاک ناخن معمولاً از نیتروسلولز، بوتیل استئارات (ماده نرم کننده پلاستیک ها)، یک حلال و نوعی رنگینه ساخته می شود. به جای نیتروسلولز، می توان مولکول پلیمر دیگری که خواص مشابه با نیتروسلولز داشته باشد، به کار برد. تبخیر حلال، قشر نازکی از نیترو سلولز، بوتیل استئارات، رنگینه و رزین را به جا می گذارد. نیتروسلولز قشر نازک براقی ایجاد می کند و بوتیل استئارات (پلاستی سایزر) از شکنندگی این قشر نازک می کاهد و رزین، سبب بهتر چسبیدن آن به ناخن می شود و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری می کند. افزودن عطر به لاک ناخن، بوی اجزای آن را می پوشاند.

فرمولاسیون لاک ناخن

مواد اولیه فرمولاسیون لاک ناخن (بصورت کاربردی)

 • بوتیل استئارات (پلاستی سایزر)
 • نیترو سلولز
 • صمغ استری (زرین)
 • استون (حلال)
 • آمیل استات (حلال)
 • عطر و رنگ به مقدار لازم

 

آیا تا به حال به این فکر افتادید که خودتون لاک ناخن درست کنید؟

اگر در صدد ساخت یک لاک به صورت کاربردی می باشید می توانید از مخلوط سایه های چشم خرد شده و برق ناخن یک لاک رنگ مات درست کنید .
به این صورت که برای این کار به براق کننده ناخن و سایه های شکسته شده و پودر شده چشم نیاز دارید . سایه های پودر شده را با براق کننده ناخن خوب مخلوط کنید و داخل یک شیشه لاک خالی بریزید . فقط دقت داشته باشید قبل از لاک زدن شیشه را کمی تکون بدهید تا اگر مواد ته نشین شده دوباره مخلوط شود.

فرمولاسیون لاک ناخن

چند نکته مهم جهت افزایش مدت زمان ماندگاری لاک ناخن

 1. قبل از اینکه لاک بزنید، نباید هیچ اثری از لاک قبلی بر روی ناخن ها به جا مانده باشد.
 2. اگرحتی اطمینان دارید که ناخن هایتان عاری از آثار لاک قبلی تان می باشد ، توصیه می شود که یک پنبه آغشته به لاک پاک کن کرده و دوباره بر روی ناخن ها بمالید .با این کار چربی های ناخن را گرفته و در این صورت لاک، بجای اینکه به چربی ها بچسبد، دقیقا به ناخنتان خواهد چسبید.
 3. قبل از لاک زدن ، یک لایه بیس کت (base coat) به ناخن هایتان بزنید. این کار نه تنها سبب دوام بیشتر لاک و بلکه باعث جلوگیری از زرد شدن ناخن ها نیز می گردد.
 4. حتماً همیشه، سیع کنید دو لایه لاک ناخن بزنید. حتی اگر رنگ لاک تیره باشد.
 5. لایه ی دوم را حتماً دقت کنید که پس از خشک شدن کامل لایه اول بزنید.
 6. لاک را در لایه‌های نازک به ناخنتان بمالید. لایه‌های ضخیم مستعد خراشیده شدن هستند .
 7. به تاخیر انداختن جهت کنده شدن لاک لبه های بیرونی ناخن می بایست پس از لاک زدن نوک ناخن ، کمی هم زیر ناخن ها را لاک بزنید. این پوشش سبب ایجاد تا خیر در خراشیده شدن لاک می گردد.
 8. می توان یک لایه ی بی‌رنگ تاپ کت (top coat) جهت محافظت بیشتر و درخشان نمودن ناخن بر روی لاکتان بزنید.
 9. روش دیگر جهت دوام بیشتر لاک این است که می توان ناخن ها را پس از لاک زدن در داخل یک کاسه آب خیلی سرد فرو برد این امر سبب سفت شدن لاک می شود.
 10. همیشه پوست اطراف ناخن هایتان را مرطوب نگاه دارید.
 11. از ناخن ها برای خراشیدن چیزی یا باز کردن درب قوطی استفاده نکنید.

فرمولاسیون لاک ناخن

دانستنیهای مهم و کلیدی درباره لاک

 1. پیش از اینکه لاک بزنید ، یک گوش پاک کن را به وازلین آغشته کرده و دور ناخن ها بمالید.. این کار سبب می شود که لاک مالیده شده بر روی پوست به راحتی با این کار پاک شود.
 2. برای اینکه لاک قشنگ تر و واقعی تر روی ناخن به نظر بیاد پیشنهاد می شود قبل از زدن لاک از لاک رنگ سفید استفاده کنید .بعد از خشک شدن لاک سفید میتونید لاک رنگی رو روی ناخن ها بزنید .
 3. از راه های سریع جهت خشک شدن و سفت شدن لاک ناخن این می باشد که انگشتها را داخل ظرف حاوی آب و یخ قرار دهید. روش دیگر برای خشک کردن لاک قرار دادن ناخن ها در مقابل با سرد سشوار می باشد. نکته ای که باید توجه داشت این است که لاک ناخن با گذشت زمان غلیظ می شود به همین دلیل لاک ناخن قدیمی خیلی دیرتر از لاک ناخن نو خشک می شود.
 4. جهت پاک کردن لاک های که سخت پاک می شوند مانند: لاک های اکلیلی که معمولا سخت پاک می شوند، می توان پد یا پنبه رو به محلول استون آغشته کرده و روی ناخن قرار بدید و دور ناخن رو با فویل بسته و کمی فشار بدید .. بعد از ۵ دقیقه فویل رو باز کنید با این روش لاک به راحتی از روی ناخن برداشته می شود.
 5. می توان از یک کش جهت باز کردن درب لاکی که خیلی سفت شده و نمی توان بازش کرد استفاده کرد . کش رو چند دور ، دور درب لاک بسته و سپس در لاک را باز کنید .
 6. جهت از بین بردن حباب های هوا و مخلوط شدن لاک به جای تکان دادن شیشه لاک می بایست شیشه لاک را بین دو دست قرار داده و به صورت رول گونه آن را تکان دهیم .
 7. برای باز کردن درب لاک سفت شده لاک رو به صورت وارونه داخل لیوان آب داغ قرار دهید .

 

 

جهت مشاهده مطالب فرمولاسیون چسب ناخن اینجا کلیک کنید

 

 

5 دیدگاه ها

 1. دلنیا گفت:

  عالیییییی

 2. مبینا گفت:

  سلام. اگه ممکنه لطف میکنید نسبت مواد تشکیل دهنده رو هم ذکر کنید؟خیلی ممنون میشم

 3. iVar گفت:

  سلام
  شرکت میتونه مشاوره ای در مورد ساخت و تولید محصولات ارایشی بهداشتی برای صنایع خانگی ارائه بده ؟ (ساخت انواع شامپو و کرم و… در خانه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.