فرمول مایع دستشویی | فرمول فوم دستشویی | خط تولید مایع دستشویی | نحوه تولید مایع دستشویی

فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی ، فرمول لوسیون
2018-07-22

مایع دستشویی

 

امروزه صابون ، مواد شوینده و مایع دستشویی یک تجارت بزرگ به شمار می روند؛ به نظر می رسد محصولات تولیدی امروزه خیلی با کیفیت و بوی بهتری ساخته می شوند. اما بهتر است قبول کنید که با این حال، این همان محصول و به همان هدف ساخته می شود.

مایع دستشویی با شکستن روغن به ذره های های کوچکتر کار می کند، بنابراین می تواند با آب مخلوط شود. مواد شوینده و مایع دستشویی به همین شیوه کار می کنند و مکانیزم اصلی آن ها همین است، البته با فرمولاسیون متفاوت، زیرا مواد شوینده تولید شده از مولکول های بسیار متفاوتی ساخته شده اند. در مواد شوینده از مولکولی استفاده می شود که قسمتی از آن با چربی و قسمت دیگر آن با آب واکنش نشان می دهد، و این سبب می شود تا خاصیت شویندگی در مایع دستشویی و یا هر شوینده دیگری ایجاد شود.

عملکرد مولکول های مایع دستشویی

هنگامی که مایع دستشویی و آب را مخلوط می شوند، بخشی از مولکول های مایع که میتوانند با آب ترکیب شوند، با آن واکنش میدهند. و بخش دیگر این مولکول ها که قادر به واکنش با آب نیستند به ذرات چربی متصل میشوند. بنابراین ذرات آلودگی میان مولکول های مایع به دام می افتند و با آنها محاصره میشوند. در این مرحله با توجه به شکل، سرِ دیگرِ مولکول های مایع به ملکولهای آب متصل است. بنابراین ترکیب ایجاد شده از اتصال مولکول های مایع دستشویی و مولکول های آب، ذرات آلودگی و چربی را در خود حل میکنند و از بین میبرند.

 

فرمول رایگان مایع دستشویی

ترکیباتمقدار بر حسب گرم
تگزاپن۳۰۰
اتانول آمین۹۰
روغن نارگیل ۱۵۰
فرمالین۶
آب۴۵۴

 

توجه داشته باشید که  فرمول رایگان ارائه شده را خیلی از شرکتها با مبالغی به فروش می گذارند که این فرمول نه صرفه اقتصادی نه کیفیت مناسب و همچنین فرمول بروز نمی باشد و این فرمولاسیون صرفا جهت جلوگیری از سودجوی بعضی از افراد  ارائه گردیده است لطفا جهت اطلاع از نحوه تهیه فرمول با کیفیت و اقتصادی و متد روز با شرکت شیمی آسیا گستر در تماس باشید

 

جهت مشاهده فرمول رایگان مایع ظرفشویی لطفاً کلیک کنید

 

آیا ضدعفونی کننده دست یک گزینه قابل قبول است؟

به واسطه تکمیل فرمول مایع دستشویی ، جایگزین مناسبی برای مواد شوینده قبلی برای شستشوی دست به وجود آمد.
محبوبیت ضدعفونی کننده دست، پس از شیوع بیماری آنفولانزای H1N1 افزایش یافت.

شستشوی دست با آب گرم و مایع معمولی، بسیار مؤثر است. در حالیکه، وقتی دست بسیار کثیف باشد تنها آب گرم و مایع معمولی کافی نیست. اتانول، ایزوپروپانول، و یا یک مخلوط محتوی الکل، عناصر اصلی در ضد عفونی کردن دست هستند. این مواد، استریلیزرهایی هستند که با جدا کردن آلودگی ها از پوست آنها را از بین میبرند. حل شدن لکه های آلودگی در آب و مایع دستشویی باعث تخریب فعالیت سلولی می شود، به این ترتیب می توان از برطرف شدن آلودگی ها اطمینان حاصل نمود.

شستن دست ها

تمیز نگه داشتن دست ها نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و همچنین انتقال بیماری به دیگران دارد. بسیاری از بیماری ها توسط دست های آلوده منتقل میگردند. مدفوع منشا بسیاری از باکتری ها مانند سالمونلا ، نوروویروس و ای کلای است که می تواند سبب اسهال و گسترش برخی بیماری های تنفسی مانند آدنوویروس و بیماری دست-پا-دهان شود. این باکتری ها درصورت شسته نشدن دست ها بعد از تعویض پوشک، رفتن به توالت یا حتی تماس با گوشت تازه ای که مدفوع حیوانی غیر قابل مشاهده روی آن قرار دارد روی دست ها قرار می گیرند و سپس به راحتی از طریق لمس دست آلوده فرد به مناطق مختلف مثل سطح گوشی تلفن، صفحه کیبرد یا دکمه آسانسور منتقل می شوند. ۸۰ % بیماری های قابل سرایت از طریق تماس دست با سطوح منتقل می شوند. منظور از تماس فقط تماس فرد با فرد دیگر نیست بلکه منظور لمس غذا، تماس دست آلوده با دهان ،چشم یا بینی خود است. اگر میکروب بیماری زا از این دست های آلوده به دهان، چشم یا بینی فردی وارد شود سبب بیماری می شود. لمس غذا با دست های آلوده سبب انتقال باکتری های مانند سالمونلا، استاف و ای.کلای می شود. یکی از شایعترین بیماری هایی که به این طریق گسترش پیدا می کند عفونت های روده ایست که منجر به اسهال و استفراغ و در موارد شدید مرگ می شود. همچنین . تماس دست آلوده با صورت سبب انتقال بیماری های تنفسی مثل عفونت ریه، سرماخوردگی و آنفولانزا می شود. بنابراین شستشوی دست ها با آب و صابون و سپس خشک کردن آنها با حوله ای تمیز در پیشگیری از این بیماری ها بسیار اهمیت دارد.

طبق آمار شستشوی دستها سبب کاهش ۲۳-۴۰%موارد بیماری های اسهالی در افراد عادی ، کاهش ۵۸% ابتلا به بیماری های اسهالی در افراد با نقص ایمنی مثل بیماران سرطانی و کاهش  ۱۶-۲۱% بیماری های تنفسی در جمعیت عادی می شود.

چه زمانی دستهایمان را بشوریم:

قبل، حین و بعد از تهیه غذا

قبل از خوردن غذا

پس از تماس با زباله

پس از رفتن به توالت یا تعویض پوشک

پس از پاک کردن بینی، عطسه یا سرفه

هنگامی که دست هایتان بطور آشکار کثیف هستند

پس از سیگار کشیدن

پس از بغل کردن یا نوازش کردن حیوانات

قبل و بعد از مراقبت از فردی که بیمار است

قبل از ورود و پس از خروج از مراکز درمانی مانند بیمارستان ها

چگونه دست هایمان را بشوییم:

حتما از آب و صابون برای شستشو دست هایتان استفاده کنید(صابون های مایع ارجح هستند)

دست هایتان را مرطوب کنید و آنها را به صابون آغشته کنید

صابون را در تمام نقاط دست خود بمالید. نوک انگشتان، زیر ناخن ها و بین انگشتان را فراموش نکنید.(حداقل به مدت ۱۵ ثانیه)

دست هایتان را با آب تمیز آب کشی کنید

سپس آنها را با حوله تمیز،دستمال کاغذی یا با خشک کن های مخصوص خشک کنید

با استفاده از دستمال کاغذی شیر آب را ببندید

مناطقی که حاوی بیشترین باکتری(خصوصا باکتری های مدفوع) هستند:

کنترل تلویزیون

کلید های روشن و خاموش لامپ

تخته خرد کردن گوشت و سبزیجات

اسکاچ ظرفشویی

کیف دستی

در یخچال

صفحه کلید کامپوتر

سینک آشپزخانه

میز محل کار

دستگیره در دستشویی

دسته سبد خرید

اسباب بازی ها

قفس حیوانات

مداد و مدادرنگی

مایع دستشویی چگونه اختراع شد؟

تاریخ صابون به زمان بابلی های باستان، در حدود ۲۸۰۰ سال پیش می رسد. شواهد برای اختراع صابون توسط بابلی ها را می توان بر روی کتیبه هایی که باقی مانده است پیدا کرد.

دستورالعمل قدیمی مایع دستشویی

در قدیم فرمول این دستور العمل ترکیبی از چربی مخلوط با خاکستر و آب چوب است. و توسط بابلیان برای شستشو پشم و پنبه قبل از بافندگی الیاف به پارچه استفاده می شد.

بابلی ها و انسان های مختلف در گذشته، از صابون برای مقاصد مختلف استفاده می کردند. به عنوان مثال، مصری ها، در سال ۱۵۵۰، با ترکیب روغن های طبیعی با نمک های قلیایی برای تشکیل یک ماده صابون که برای درمان بیماری ها و زخم های پوست استفاده می شد و بدن را تمیز می کرد، برای خود صابون درست می کردند. رومی های باستانی در قرن اول بعد از میلاد حضرت مسیح،
استفاده از صابون را برای تمیز کردن مجسمه ها و لباس، گسترش دادند. اولین شواهد از صابون، همانطور که امروز می دانیم، توسط عرب ها ساخته شده است. شیمیدانان در قرن هفتم با مخلوط کردن روغن های گیاهی و معطر با هیدروکسید سدیم (NaOH) موفق به ساخت صابون شدند.
با این مایع دستشویی اختراع شده باقی مانده غذا تا حد زیادی از دست ها بعد از غذا خوردن تمیز می شد. با گذشت زمان، تقاضا برای صابون همراه با افزایش آگاهی از اهمیت بهداشت شخصی افزایش یافت. تا قرن بیستم، پیشرفت در مهندسی شیمی مانند تغییر از تولید دسته ای به یک فرآیند مداوم، اجازه تولید مدرن را می دهد. شاید پیشرفت اصلی در صابون مدرن و مایع دستشویی رایج، اختراع صابون ضد باکتری بود.

 هگزاکلروفن شیمیایی

در دهه ۱۹۴۰، شرکت های تولید کننده مجبور شدند به علت عوارض جانبی خطرناک که به سبب استفاده از مواد شیمیایی بود، جلوگیری کنند.
به طور خاص، تماس پوست با هگزاکلروفن سبب می شد تا مصرف کننده در معرض تهوع، استفراغ و بسیاری دیگر از بیماری های حساسیتی قرار بگیرد.

علائم ناخوشایند علاوه بر این، باعث ایجاد آسیب مغزی در نوزادان می شد. این عوامل باعث شد که تولید کنندگان مجبور به پیدا کردن یک جایگزین برای هگزاکلروفن شوند. آقای Poshi و آقای Divone با کشف اولین دستور العمل ایمن ضد باکتری شناخته شدند
و صابون شامل تریکلوسان را که به عنوان یک عامل ضد باکتری است، در سال ۱۹۸۴ ثبت کردند.

مایع دستشویی چگونه ساخته می شود؟

فرآیند تولید صابون ضد باکتری با دو سوال کلیدی شروع می شود:

آیا آن را با خیال راحت برای کشتن باکتری ها و تمیزی پوست استفاده کنیم؟

این مطلب، تعداد زیادی از درهای ملاحظات را باز می کند، در مورد اینکه چه موجودات زنده ای و چه میزان از آنها باید کشته شوند،
سرعت پاکسازی و نحوه صابون پوست شما باید چگونه باشد؟

اگر تمام این سوالات توسط شیمیدان پاسخ داده شود آن گاه فرمول قابل تکرار و قابل اعتماد برای یک محصول به پایان رسیده است.
در حالی که ماهیت دقیق فرمول بسته به نوع شرکت متفاوت خواهد بود.

تاریخچه مایع دستشویی

خاورمیانه باستان

اولین شواهد ثبت شده در تولید مواد صابون مانند، حدود ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد در بابل باستان است.
یک فرمول برای صابون از آب قلیایی و روغن کاسایی بر روی یک قرص رس در بابلیان در حدود ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد نوشته شده است.

Ebers papyrus (مصر، ۱۵۵۰ پیش از میلاد) نشان می دهد که مصری های باستان به طور مرتب غذا می خوردند
و روغن های گیاهی و حیوانی را با نمک های قلیایی ترکیب می کردند تا مواد صابون را شبیه سازی کنند.

در سلطنت نابینیدوس (۵۵۶-۵۳۹ پیش از میلاد)، دستورالعمل صابون شامل یولو [خاکستر]، سایپرس [روغن] و کنجد [روغن دانه] برای شستن بوده است.

امپراطوری روم

کلمه sapo، لاتین برای صابون، به احتمال زیاد از یک زبان آلمانی قرض گرفته شده است و با لاپاراسکوپی لاتین،“tallow”  شناخته شده است.

استفاده از صابون برای پاکیزگی شخصی به طور فزاینده ای در قرن دوم میلادی افزایش داشته است. و در آن زمان، بهترین صابون ژرمنی بود، و صابون ازگیل دومین مایع دستشویی عالی بود.

چین باستان

مواد شوینده شبیه به صابون در چین باستان از دانه Gleditsia sinensis ساخته می شده است. یکی دیگر از مواد شوینده سنتی ترکیبی از پانکراس خوک و خاکستر گیاهی به نام “Zhu Yi Zi” است. صابون واقعی، ساخته شده از چربی حیوانی، تا زمان مدرن در چین ظاهر نشد.

خاورمیانه اسلامی

صابون سخت با بوی دلپذیر در خاورمیانه در طول عصر طلایی اسلامی تولید شد، زمانی که صابون تبدیل به یک صنعت مدرن شد.
دستور العمل برای ساخت صابون توسط محمد بن زکریا الرازی (۸۵۴-۹۲۵) توصیف شده است که همچنین دستورالعمل تولید گلیسیرین را از روغن زیتون ارائه داد. در خاورمیانه صابون از اثر متقابل روغن های چرب و چربی های قلیایی تولید شده است. در سوریه، صابون با استفاده از روغن زیتون قلیایی و آهک تولید شد. صابون از سوریه، به سایر نقاط جهان اسلام و اروپا صادر شد.

یک سند اسلامی قرن ۱۲ نشان دهنده روند تولید صابون است. در قرن ۱۳، ساخت صابون در دنیای اسلام، عملا صنعتی شده بود. (در نابلس، فس، دمشق، و حلب)

 

اروپا قرون وسطی

در قرن هشتم صابون در ایتالیا و اسپانیا به خوبی شناخته شد. در اروپا صابون در قرن نهم از چربی های حیوانی تولید می شد و بوی ناخوشایندی داشت. صابون سخت با بوی دلپذیر بعدها از خاورمیانه وارد اروپا شد.

قرن بیست و یکم

تا انقلاب صنعتی، صابون در مقیاس کوچک ساخته می شد و یک محصول زبر و زمخت بود. در سال ۱۷۸۰، جیمز کیر کارهای شیمیایی در Tiptonرا برای تولید قلیایی از سولفات های پتاس و سودا انجام داد، و سپس آن را به یک کارخانه صابون گسترش داد.
روش استخراج به کشف Keir ادامه پیدا کرد. اندرو پیاز در سال ۱۸۰۷ در لندن تولید صابون با کیفیت بالا و شفاف را آغاز کرد.
پسرش، توماس J. Barratt، در ۱۸۶۲ کارخانه ای را در Isleworth باز کرد.

در فوریه ۱۶۶۵ لغایت اوت ۱۷۱۴، برای صابون در انگلستان، مالیات در نظر گرفته شد، به این معنی که تا اواسط سال ۱۸۰۰ صابون بعنوان محصولی لوکس بود. فرایند تولید صابون به شدت تحت نظارت مقامات انجام می شد.

علاوه بر این،سازندگان کوچک به خاطر قوانین حاکم نمی توانستند صابون را تولید کنند. هنگامی که مالیات در سال ۱۸۵۳ لغو شد، تجارت صابون تقویت شد.

صابون مایع یا مایع دستشویی

صابون مایع تا قرن نوزدهم اختراع نشده بود. در سال ۱۸۶۵ ویلیام شپفارد یک نسخه مایع صابون را ثبت کرد. در سال ۱۸۹۸، B.J.  جانسون یک صابون از روغن نخل و روغن زیتون تولید کرد. شرکت او، شرکت صابون B.J. Johnson، نام تجاری Palmomive را در همان سال معرفی کرد. این نام تجاری جدید صابون به سرعت به محبوب ترین ها تبدیل شد و به میزان قابل توجهی پیشرفت داشت
تا جایی که شرکت B.J. Johnson Soap نام خود را به Palmomive تغییر داد.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، شرکت های دیگر شروع به توسعه مایع دستشویی خود کردند. محصولاتی مانند Pine-Sol و Tide در بازار ظاهر شد و روند تمیز کردن چیزهایی غیر از پوست، مانند لباس، سطوح و حمام، بسیار ساده تر شد.

چگونه چهره هایمان را پاک کنیم؟

در طول تمام سال های نوجوانی همه با آکنه یا جوش صورت مبارزه کرده اند و کمتر چیزی، نا امید کننده تر از آن برای یک جوان وجود دارد. هنگامی که شما به یک فروشگاه بروید و به دنبال چیزی برای خلاص شدن از آکنه باشید، گزینه های زیادی وجود دارد. اما کدام یک بهتر عمل می کند؟

گاهی استفاده از برخی محصولات جهت رفع آکنه، چهره ما را حتی بدتر از قبل می کند. ما نیاز به چیزی بسیار ظریف تر داریم تا مانع از خشک شدن صورتمان شود.

فرمولاسیون صابون صورت، تقریبا شبیه به صابون عادی، اما بسیار پیچیده تر است. هنگام تمیز کردن پوست، ماموریت صابون باید رفع تمام خاک و روغن از روی پوست باشد، در حالی که منافذ را از بین نمی برد و رطوبت پوست را حفظ می کند، بیشترین تمیزی را برای پوست به دنبال داشته باشد. این یک روش مناسب برای پاک کردن پوست صورت است.

محصولات مبتنی بر سورفکتانت ؛ می توانند به حذف روغن، آلودگی و آرایش کمک کند. پاک کننده های فوق العاده شدید surfactantbasedبرای پوست بسیار نامناسب هستند، زیرا این صابون نمی تواند بین چربی های خوب و بد تفاوتی قائل شود؛ و فرد نیازمند استفاده از مرطوب کننده برای پر کردن آنچه که پاک کننده ها از پوست او نابود کرده اند، پیدا می کند.

با استفاده از پاک کننده های ملایم و یا یک پاک کننده بر پایه حلال، چربی مفید پوست از بین نخواهد رفت. بعد از استفاده از این پاک کننده ها با آب ولرم، از پارچه های نخی و یا پنبه ای، برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید. وقتی پوست به درستی پاک می شود، تولید چربی به حداقل می رسد، و این سبب محدود کردن آکنه و یا دیگر مسائل پوستی می شود.

فرق مایع دستشویی با ظرفشویی

فرق مایع دستشویی با ظرفشویی در متریال تولیدی آن است. هنگامی‌که مایع دستشویی با آب مخلوط می‌شود بخشی از مولکول‌های آن با آب ترکیب و واکنش نشان می‌دهند و برخی دیگر با آب واکنش نشان نمی‌دهند به ذرات چربی متصل می‌شوند. از همین رو آلودگی‌ها به دام می‌افتند و محاصره می‌شوند و سر دیگر مولکول‌های مایع به آب متصل می‌شوند و ذرات چربی و آلودگی را از روی پوست دست شما از بین می‌برند.

آیا با مایع دستشویی ظروف را می‌توان شست؟

مواد اولیه موجود در مایع دستشویی برای از بین بردن باکتری‌ها هستند و به دلیل متریال خاصی که در پرسه تولید آن استفاده می‌شود نباید با استفاده از آن ظروف شسته شود. مواد اولیه مایع ظرفشویی سبب از بین بردن باکتری‌ها غیرمفید می‌شود و مواد اولیه مایع دستشویی سبب متعادل‌سازی پوست و از بین بردن آلودگی‌ها می‌شود پس نمی‌توانیم با استفاده از مایع دستشویی ظروف را بشویم.

استفاده از مایع دستشویی برای جلوگیری از تکثیر میکروب‌ها

برخی از میکروب‌ها و چربی‌ها لای ناخن، بین درز پوست‌های دست و لابه‌لای لایه‌های نازک پوست دست شما مخفی می‌شوند که این امر نیاز به نظافت بیشتر دست‌های شما دارد تا از شر بیماری‌های ویروسی شمارا در امان نگاه دارد. میکروب‌ها به‌راحتی از سطحی به سطح دیگر انتقال پیدا می‌کنند اگر با مایع دستشویی روند نظافت دست‌ها به‌خوبی دنبال نشود سبب می‌شود شما دچار مشکل شوید و بیماری‌های واگیردار ویروسی سلامت شمارا به خطر بیندازد. مایع دستشویی برای ضدعفونی کردن کامل دست‌های شما تهیه و تولیدشده است.

 

1 دیدگاه

  1. حمید گفت:

    مرسی بابت اطلاعات دقیق تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.